Centar za napredne studije Jugoistočne Europe
Osnivanje i zadaća
Centar za napredne studije jugoistočne Europe (CNS JIE) osnovan je kao ustrojbena jedinica Sveučilišta u Rijeci 13. ožujka 2013. godine. U svojem radu Centar provodi znanstveno-istraživačke i stručne aktivnosti u području društvenih i humanističkih znanosti, arhitekture i urbanizma. U sklopu svog djelovanja okuplja znanstvenike iz cijeloga svijeta s ciljem provođenja znanstvenog rada i primijenjenih istraživanja o suvremenim temama jednako relevantnim za prostor jugoistočne Europe. Također nastoji stvoriti okvir suradnje i razmjene međunarodno priznatih istraživačkih centara u regiji i regionalne znanstvene zajednice. Cilj Centra jest uspostaviti kvalitetu izuzetnosti regionalnog istraživanja kroz potporu istraživačima i spriječiti (trajni) odlazak akademskih djelatnika strategijom „kruženja“ znanstvenika (circulation and brain gain strategy).
Centrom za napredne studije jugoistočne Europe rukovodi troje direktora, prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, direktorica Centra i rektorica Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. sc. Petar Bojanić, direktor Instituta za filozofiju i društvenu teoriju u Beogradu i dr. sc. Vedran Đihić (Institut za političke znanosti u Beču). U svojstvu zaposlenika u dijelu radnog vremena, Centar ima predstojnicu i prodekanicu za međunarodnu suradnju Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, doc. dr. sc. Sanju Bojanić i koordinatoricu programa za suradnike i istraživače, asistenticu Andreu Mešanović, mag. edu. phil. et paed. Stručni suradnici Centra su Kristina Smoljanović, mag. cult., doktorand Marko Luka Zubčić, mag. edu. phil. et ang. i doktorandica, istraživačica suradnica Kristina Stojanović Čehajić, mag. psych.
Djelatnosti
Centar obavlja djelatnosti na Sveučilišnom Kampusu, u zgradi Sveučilišnih odjela na 6. katu i rad mu se može pratiti putem mrežnih stranica te službene Facebook stranice. Centar za napredne studije jugoistočne Europe (CNS JIE) organizirao je i sudjelovao u nizu projekata realiziranih unutar Republike Hrvatske i izvan. Redovne aktivnosti Centra obuhvaćaju predavanja, okrugle stolove, međunarodne konferencije, ljetne škole, učešće u radu međunarodnih istraživačkih projekata te redovno stipendiranje gostujućih postdoktoranda. Važno je istaknuti kako je Centar za napredne studije jugoistočne Europe Sveučilišta u Rijeci jedini te vrste u Republici Hrvatskoj, ali i u regiji koji planski i sistematizirano stipendira postdoktorande. U Centru je od njegovog osnivanja zaključno s planiranom 2019. boravilo više od 60 doktora znanosti na postdoktorskom usavršavanju.
Centar 2019. sudjeluje u provedbi više projekata. Takav je međunarodni projekt Prava u Radu, Rad na pravima (Rights at Work, Work on Rights) u trajanju od prosinca 2018. do studenog 2019., podržan u okviru Erasmus+ programa Europske unije KA2 – Izgradnja kapaciteta u područja rada s mladima – Omladinski prozor za zapadni Balkan (KA2 – Capacity Building in the Field of Youth/Western Balkan Window). Pored njega je također međunarodni istraživački projekt Kulture odbijanja u Europi (eng. CuRe – Cultures of Rejection in Europe) u trajanju od siječnja 2019. do siječnja 2022., koji financira Zaklada VolkswagenStiftung. Također međunarodni istraživački projekt Rijeka in Flux: Borders and Urban Change after World War II, u trajanju od srpnja 2018. do travnja 2022., koji financira Vijeće za društvena i humanistička istraživanja Kanade (Social Science and Humanities Research Council of Canada).